Добре дошли на остров Phuket (Пукèт) – най-известният остров в Тайланд. За да стигнете от Банкок до Пукèт, може да използвате самолет, автобус или влак. Пътуването с влака, казват, било незабравимо изживяване, но с едно наум – “незабравимостта” не винаги е нещо хубаво. Затова, ако предпочитате удобството и нямате два дни за губене в път с влак, качвайте се на самолета. От Банкок за Пукèт има редовна линия на Thai Airways, изпълнявана от огромен и комфортен самолет Boeing 777. Полетът е 1 час, а билетът в двете посоки е около 300 лв.
В зависимост от хотела, който сте си избрали, може да имате организиран транспорт от летището с бус (шатъл), а може и да ги помолите предварително да изпратят такси, за да ви вземе. Кой поема разноските за транспорта уточнете предварително с хотела, когато потвърждавате резервацията си. Имайте предвид, че летището е далеч от курортите и пътят не е малко – до Patong Beach например е около 30 км, което с такси е около 400 бата (20 лв.) в посока.
Когато си търсите хотел, обърнете по-специално внимание на Royal Phawadee Village Hotel. При цена от €95 на база ВВ за двойна стая получавате доста добри условия. Мога да кажа, че този хотел е един оазис сред бетонната джунгла, в която е превърнат курортът Patong Beach. Голяма част от стаите са в бунгала, разположени в живописна палмова горичка и до тях се стига по виещи се пътечки. Хотелът разполага с басейн – малък, но спретнат и чист.

Избирайки си хотел, по-добре се спрете на такъв, който има басейн. Въпреки прекрастните снимки от Пукèт, с които е залят Google, реалността е друга – плажовете не са безгранични, пясъкът не е бял и копринено нежен и няма нито шезлонги, нито чадъри (тези последните заради правителствена забрана). И още нещо важно – хотелите на първа линия са с гледка към океана, но нямат частни плажове, така че дори и да платите за бийч фронт, ще лежите на градския плаж заедно с всички останали. По плажа минават постоянно продавачи, от които може да наемете шалте и/или чадър за деня. Плажът е претъпкан, а водата не е бистра до прозрачност. Абе, прекалили са с Photoshop-а, когато са правили рекламните картинки.
Както казах, Patong Beach е най-големият и известен курорт на територията на Пукèт и като такъв той е претъпкан с туристи – основно братушки. Кипи нощен живот, пред който нашият Слънчев бряг изглежда като място за пенсионерски сбирки. Всичко, което бихте могли да пожелаете през нощта, ще ви бъде “сервирано” на Bangla road.
На Bangla road може да пийнете, да хапнете, да се снимате с екзотични животни, да ви сервират полуголи тайландки (някои тайландки са lady-boys 🙂 ), да гледате MMA битки, да посетите известното тайландско Ping Pong Show. Последното се предлага като “безплатно”, но всъщност влезете ли в заведението, задължително трябва да пиете нещо, а питие под 30 лв. няма, така че това е и цената горе-долу. Съседната, успоредна на Bangla road, улица ние нарекохме “Масаж стрийт”, защото там са съсредеточени огромен брой масажни студиа, както и доста ресторанти.
Направете си тайландски масаж на крака – страхотен е и струва 150 бата (7 лв.). Масажът обхваща краката или до колената, или до средата на бедрото. Масажистките стискат, мачкат и опъват здраво. Най-странно и дори леко неприятно за мен като усещане беше изщракването на пръстите – обилно намазани с олио и ексфолиант, масажистката стиска всеки пръст между своя показалец и средния пръст, след което го издърпва и изщраква. При точковия масаж на ходилата всеки може да получи неприятно чувство там, където е слабото му място – за мен бе стомахът.
На Пукèт е много разпространена глезотийката с хищните рибки, които ексфолират мъртвата кожа от краката. На местата, където цената е по-ниска, обикновено или рибките са по-малък брой, или аквариумът е мръсен, или и двете. Затова по-добре изберете внимателно къде да си потопите краката – цена от 200 бата (10 лв.) за 15 мин. ви осигурява хигиенния минимум и страхотното изживяване.
За да вкусите истинския Тайланд, не пропускайте също така да опитате екзотичния плод дуриан. Славата му е отвратителна, но той си я е заслужил напълно – дурианът е най-смрадливият плод в света. Определят миризмата му на “нещо средно между свински изпражнения, терпентин и лук” и описанието никак не е далеч от истината. Дори е толкова лоша, че на летищата има абсолютна забрана дурианът да бъде качван на борда. Ако успеете да се абстрахирате от аромата обаче, вкусът му никак не е лош. Може да се купи и в пресен вид, но най-добре си вземете пакетче сушен дуриан от някой супермаркет.

И като сме отворили дума за храна, приятно ще ви изненада и едно от традиционните тайландси ястия – ориз с манго. Продава се по улиците и е доста странно съчетание за нашия вкус, но определено е яко. Съветвам ви да го полеете добре с кокосово мляко – става уникално.

Като част от гастрономическата тема трябва да спомена и двете най-популярни марки тайландска бира – Chang и Singha. Като градус и вкус наподобяват нашите, така че няма да сбъркате, която и от двете да си поръчате.
Наздраве и приятно изкарване на о. Пукèт 😉 Пък ако все още не сте решили дали да отделите няколко дни от ваканцията си, за да посетите и Банкок, може би моят разказ ще ви помогне в избора. Елате насам, моля >>>
И нещо полезно за накрая – Thai Airways имат спогодба с Qatar Airways, благодарение на която си оставяте куфарите на летището в Пукèт и след това си ги чакате чак на летището в София. Багажът ви просто ви следва от самолет на самолет без изобщо да се грижите за него. За да се възползвате от тази услуга, кажете на служителката на летището в Пукèт, че имате кънектинг флайтс и тя ще уреди останалото.
А в самолетите стават и интересни запознанства. Нас ни заговори един австрийски пенсиониран фризьор, който ходи в Пукèт за поне по 3 месеца, за да се забавлява. Той ни разказа и за прословутия тайландски масаж с happy end. По думите му тайландките нямат табута в секса и за 2000 бата (100 лв.) на час правят чудеса, но били по-добри в End-а, отколкото в масажа. 😉
Още от Тайланд:
Thailand – мечта или реалност (Bangkok)
Thailand – мечта или реалност (Ayutthaya)
Други пътувания из далечния Изток:
Сингапур: Какво е да си на другия край на Земята? (1)
Сингапур: Какво е да си на другия край на Земята? (2)
Сингапур: Какво е да си на другия край на Земята? (3)
Leave a Reply