В близост до офиса, където работех, арменци държаха нещо като закусвалня. Собствениците явно бяха познайници на Армен Назарян, защото той честичко се навърташе там. Както и да е, в асортимента им влизаха съвсем традиционни закуски – печени на място банички, кроасани и пр., както и станалите модерни напоследък здравословни храни – фрешове и свежи салати с екзотични съставки. Една от салатите обаче, която аз избягвах заради невзрачен вид и високо въглехидратно съдържание, бе кръстена “арменска салата”. Пробвах я случайно и то от чисто любопитство, а тя взе, че ми хареса, така че се наложи да “открадна” рецептата.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
1 ч.ч. (голяма) булгур, едър
100 г прясно зеле
100 г мариновани гъби, отцедени
3 ч.ч. гореща вода
5-6 с.л. помас
зехтин (extra virgin)
балсамов оцет
сол
ПРИГОТВЯНЕ
В достатъчно висок съд поставяте съответното количество помас и, след като се сгорещи добре, добавяте щипка-две сол. Започва да цвърчи, но това е целта. Разбърквате за малко, докато солта се поразтопи, и добавяте булгура. Бъркате постоянно, за да не загори и почернее, но го държите на огъня, докато зрънцата побелеят и мазнината се изчерпи.
Когато изглежда така, както на снимката, добавяте горещата вода, намалявате котлона на 3-4 (от 6) и го оставяте да ври 7-8 минути. Не го махайте от огъня преди да е омекнал булгурът, но в никакъв случай не го преварявайте. Изсипете в гевгир, за да се отцеди водата, след което подложете булгура под течаща студена вода. Целта е да се отмие нишестето и да остане само зърното.
Докато булгурът се отцежда, нарязвате зелето на тънки ивички и го претривате със сол, за да омекне. Зелето е готово, когато стане бистро и започне да пуска водата си. С него също трябва да се внимава, за да не стане прекалено меко и кашаво. След това отцеждате и необходимото ви количество мариновани гъби от консерва. Накрая всички съставки се смесват, като преди това се уверете, че булгурът е добре отцеден. Разбърквате и добавяте зехтина, балсамовия оцет и солта (на вкус). Салатата е добре да престои поне 12 часа преди да бъде консумирана, за да могат съставките (най-вече булгурът) да поеме ароматите и солта. Аз лично я поднасям като самостоятелно ястие, гарнирано с маслини и/или обикновено бяло сирене.
ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ
На пръв поглед булгурът изглежда много калоричен – около 340 kcal на 100 г, от които почти 80 г са въглехидрати, но той спада към т.нар. варива и всъщност е много богат на полезни хранителни вещества. В него има голям процент протеини и фибри, както и високо съдържание на минерали – калций, магнезий, калий, фосфор и др. Консимирането на булгур няма да се отрази на фигурата стига да е с мярка и в подходяща хранителна комбинация. 🙂 Да ви е вкусно!
Leave a Reply