Всички използват джинджифила за сладкарски изделия и печива, а аз напротив – за солени гозби единствено. Допада ми неговото присъствие в някои храни, рецептата на една от които – най-любимата ми, ще ви дам сега.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
1 ч.ч. червена леща
1 глава лук
250 мл смлени домати (от буркан)
5-6 скилидки чесън
1 с.л. джинджифил
1 ч.л. кориандър (млян)
1 ч.л. куркума
1 к.л. лют червен пипер
2 кубчета зеленчуков бульон
1 л вода
олио
черен пипер
сол
ПРИГОТВЯНЕ
Сложете олиото в достатъчно дълбока тенджера и загрейте на котлона. Добавете щипка сол, за да “прегорите” мазнината, след което сложете предварително нарязания на дребно лук. Запържете до златисто и прибавете към него наситнения чесън и джинджифила, като бъркате за не повече от минута. Изсипете вътре и подправките (лютия пипер, куркумата и кориандъра) – бъркайте около минутка, за да си освободят ароматите.
В тази силно ароматна и сгорещена смес добавете лещата и я разбъркайте добре, за да се покрие с подправките и мазнината, след което изсипете водата, доматите и кубчетата бульон в тенджерата. Намалете котлона на втора или трета степен (от шест) и оставете да къкри. Трябват ѝ по-малко от 30 минути и е готова, като междувременно добавете сол и черен пипер на вкус.
ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ
Лещата спада към бобовите храни и е въглехидратен източник. Тя не трябва да се смесва с други въглехидратни храни или меса. В 100 грама леща се съдържан 330 kcal, голямата част от които са сложни въглехидрати. Има много изследвания, според които лещата е по-полезна от станалата модерна напоследък киноа. В допълнение джинджифилът и куркумата правят от супата истинска бомба за супер имунитет.
Leave a Reply